Kısaca kerbela olayı nedir

Kerbela evet islam tarihinin en kara olayı Hz. Ali (RA) ve Efendimizin iki gülü biri Hz. Hasan diğeri Hz.Hüseyin cihanın iki gülü Efendimiz Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'i çok severdi peygamber torunları efendimizin ahirete göç etmesinden sonra hayatları hep çileli geçmiştir. İslam tarihinde kerbela olayı kara bir leke olarak adını tarihe yamıştır.
kerbela olayı nedir
Onların saçının bir tek teline kurban olayım o nasipsiz insanlar nasıl olurda peygamber torununu vahşice acımasızca şehit etti evet bunda bir hikmet saklı ancak yanlız yüce yaradan biliyor.
Kerbela hakkında kısaca özet olarak sizlere bilgi vereceğim biliyorsunuz bu olay yazmakla bitmez biz özet olarak anlatmaya çalışacağız yanlışımız varsa yorum bırakarak bize bildiriniz.

Kısaca kerbela nedir

Hz Hasan Hz. Muaviye ile yaptığı anlaşma ile hilafeti Muaviye’ ye bırakmıştı. Bunun karşılığı olarak Hz. Muaviye, Hz. Hasan’a her yıl belli miktarda ödenek ayırmıştı. Hz. Hasan, hayatının kalan kısmını ilim ve zühd içinde geçirmişti. Hz. Hasan’ın ölümünden sonra Hz. Muaviye, onunla yaptığı anlaşmaya uymayarak oğlu Yezid’i halife ilan etmişti. Hz. Ali’nin küçük oğlu Hz. Hüseyin, Yezid’in Halifeliğini kabul etmeyerek halifelik iddiasında bulunmuştur. Hz. Peygamberin torunu Hz. Hüseyin, halifeliğin babadan oğula geçmeyeceği ve seçim yapılması gerektiğini savunuyordu. Kufe’ ye doğru yola çıktı. Fakat Yezid’in komutanı Ubeydullah, Hz. Hüseyin’i ve yanındakileri Kerbela’da durdurdu. Kerbela da Hz. Hüseyin’in şehid edilmesiyle, Müslümanlar arasında Hz. Osman ve Hz. Ali zamanında başlayan ayrılıklar daha da arttı. İslam dünyası bu olaydan sonra kesin olarak Sünniler ve Şiiler olarak ikiye ayrıldı.

Şunu belirtmekte fayda vardır bazı kesimler Hz. Muaviye hakkında yanlış bilgilere sahip ve yanlış düşünmektelerdir Hz. Muaviye Sahabedir Yezidin yaptığı yanlışı o na bağlayamayız efendimiz benim ashabım gökteki yıldızlar gibi demiş hangisine tabi olursanız doğru yoldan ayrılmazsınız demiş efendimiz Hz. Muhammed (sav) yalan söylemez bize düşen sahabelere uymaktır.

Hiç yorum yok