Soğuk Algınlığına İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir

Soğuk Algınlığına İyi Gelen Besinler Nelerdir

Arkadaşlar Kış mevsimiyle birlikte soğuk ve rüzgârlı havalar geri geldi, bu aylarda ortaya çıkan soğuk algınlığı veya grip gibi salgın hastalıklara karşı vücut direncinizi yükseltecek besinler almaya özen göstermelisiniz. Peki, hastalıklara karşı sizleri koruyacak besinleri biliyor musunuz?
C vitamini kaynağı besinler
Vücuttan zararlı maddelerin atılmasına ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine olan katkısıyla bilinen etkili bir antioksidan olan  C vitamini yeşilbiber, roka, ıspanak, portakal, limon, mandalina, maydanoz ve karnabahar gibi besinlerde bulunmaktadır.
E vitamini Kaynağı Besinler
C vitaminine ek olarak gösterilebilecek E vitamini de önemli bir antioksidan olarak görülmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendiren E vitamini de fındık, ceviz, badem gibi kuruyemişlerde, yeşil yapraklı bitkilerde ve kuru baklagillerde bulunmaktadır.
A vitamini kaynağı besinler
Antioksidan olarak değerlendiren A vitamini bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Yumurta, süt, balık ve yeşil yapraklı sebzelerden A vitamini alabilirsiniz.
Omega 3
Omega 3 yağ asitlerini içeren besinler hastalıklara karşı korumada bağışıklık sistemini destekler. Deniz mahsullerinde, fındık ve cevizde bulabileceğiniz omega 3 kış için ilaç niyetine kullanabileceğiniz bir yağ asitidir.
Çinko
Enfeksiyonlara karşı vücudun direncini arttıran çinko kırmızı et, kabuklu deniz ürünleri, hayvansal gıdalar, kuruyemiş ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

Kaynak:http://saglik.milliyet.com.tr/

Sağlıklı Günler Dileğiyle Lütfen Yorum Eklemeyi Unutmayınız Fikirlerinizi Bizimle Paylaşınız Ve Ayrıca Rahatsızlıklarınızda Dokdorunuza Başvurunuz Lütfen Saygılar Bilgi Dünyası.

Hiç yorum yok