Malik asit nedir, nerelerde kullanılır

Bu yazımda sizlere malik asit nedir ve nerelerde kullanılır kısaca anlatmaya çalışacağım malik asit özelikle daha olgunlaşmamış bir çok sebze, sulu meyvelerde ve elmada bulunur bir tür meyve asitidir. Yiyecek ve içeceklerde tatlandırıcı olarak kullanılır.
Malik asit
Yapısı beyaz kristal ve katıdır. Hücre metabolizmasında önemli bir rol oynar ve vücudun ATP elde etmesinde yardımcı olur. Yapay olarakta elde edilir. Doğal olanın ergime noktası 99°C, yapay olanınki 133°C’tır. Malik asit besinlerin tatlandırılmasında kullanılmaktadır. Sağlık açısından oldukca faydalıdır bunlardan bazıları ise şunlardır; Vücudun enerji üretmesini sağlar, kasların yorgunluğunu sağlar, metallerin toksik etkisini azaltır, ağız sağlığını korur, bağışıklık sistemini güçlendirir, cildi sıkılaştırır, kasların ve kalbin düzenli çalışmasını sağlar. Yani anlayacağınız vücuda bir çok faydası vardır.
Malik asit diş macunu ve ağız gargarasında kullanılır. Ağızdaki mikropları tutar bu sayede enfeksiyon riskini azaltır. Cilt içinde faydalıdır kırışıklık, ince çizgileri doldurur cildin genç görünmesini sağlar cilt yaşlanmasını azaltır.
Malik asit cilde faydalıdır fakat herşey gibi fazlası zararlıdır nasıl kullanılacağını bilmeden kullanılması yan etkilere neden olabilir.

Hiç yorum yok