Folik Asit Eksikliği Nedir

Folik Asit eksikliği:Folik asit ihtiyacı normal bir bireyde 300 mikrogram/gün dür. Günlük 100 mikrogram alım da folik asit ihtiyacını karşılar. Bu ihtiyaç özellikle kanser hastalarında, sara hastalarında ve hamile bayanlarda %50 ye varan oranda artar.
B9 vitamini eksikliği özellikle hamilelerde dramatik sonuçlar doğurabilir. Ana canlıda kansızlık(megaloblastik Anemi) şeklinde görülen eksiklik belirtileri, kemik iliğine bağlı azalmadan kaynaklanmaktadır. İlerleyen zamanlarda halsizlik yorgunluk sık sık kramp şikâyetleri hamile olan annemizi canından bezdirir.
Bebeğimizde folik asit eksikliği daha da ciddi sorunlara yol açar sinir sistemi ve beyin fonksiyonlarındaki gerilik algı bozukluklarına ve hatta geri zekâlılık durumlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Diğer yönden folik asit eksikliği çocuklarda boyun omurlarında incelme ve bel omurlarında açılmaya neden olabilir. Yarık damak sendromunun da folik asit eksikliğinden kaynaklandığı söylenmektedir.
Folik Asit Eksikliği Nedir
Folik Asit Eksikliği Nedir

Folik Asit eksikliği Nedenleri Nelerdir

Folik asit eksikliğinin en büyük nedeni sara veya vücut hücrelerindeki anormal artışlardır. Kanser ve ya hamilelik gibi durumlarda hızla artan hücrelerin folik asit gereksinimleri de artacağından besinlerden alınan folik asit yetersiz kalır ve eksiklik meydana gelir.
Diğer bir görüşe göre folik asit eksikliğinin en büyük nedenlerinden birisi beslenme rejimidir. Tahıl ağırlıklı beslenen toplumlarda kansızlık şikâyetinin sık görülmesi bundan dolayıdır. Bazı ülkelerin tahıl ürünleri için folik asit takviyesi yaptığı bilinmektedir.

Folik Asit Ne Kadar Alınmalıdır

Günlük normal folik asit gereksinimi 200–300 mikrogram olarak saptanmıştır. Hamilelerde bu ihtiyaç artarak 400–800 mikrograma çıkacaktır. Sara hastalarıyla kanser hastalarında da folik asit ihtiyacı normalin üzerindedir.

Folik Asit Hangi Besinlerde Bulunur

Gıda Serbest (mg) Toplam (mg)
alabalık - 750
fıstık - 280
piliç eti - 250
ıspanak 170 200
maydanoz - 170
karaciğer - 140
brokoli - 111
lahana - 100
böbrek 60 80
esmer ekmek 15 50
beyaz ekmek 8 30
portakal 13 24
marul 20 20
muz 10 20
yumurta 10 20
koyun / tavuk eti 3 6
elma / üzüm 3 6
pişmiş yumurta 2 5
sığır eti 4 7

Folik Asitten Zengin Yiyecekler Nelerdir:Yüksek miktarda folik asit yeşil yapraklı sebzeler, fasulye gibi bitkilerde bulunur ve yüksek folik asit düzeylerini korumak özellikle hamile bayanlar için çok önemlidir. Folik asit suda çözünebilen B vitamini türlerinden biridir. Hızlı hücre bölünmesini ve büyümesini sağlar ve aynı zamanda anemiyi önleyen kırmızı kan hücrelerinin ana kaynağıdır. Demir içeren gıda maddeleri aynı zamanda folik asitten zengin besin kaynaklarıdır. Bu vitaminin depolanması ve tüketimi sağlıklı bir vücut gelişimi için son derece önemlidir. Folik asit, DNA sentezi ve protein metabolizması için de önemlidir. Vücuda yeterli miktarda folik asit sağlayan gıda maddelerinin birkaçına bir göz atalım.

Folik Asitten Zengin Besinler

-Ispanak: Ispanak folik asit ve demir yönünden en zengin besindir. Bir fincan ıspanak size 260 mg folik asit verir ki bu da günlük alınması gereken değerin %60′ından fazladır. Şüphe yok ki, bu Temel Reis’in her zaman Kabasakal’ı yenip Safinaz’ı kurtarmasını sağlayan şeydir.
-Kuşkonmaz: Kuşkonmaz yüksek folik asit içeren gıdaların listesinde ikinci sırada yer alıyor. Ispanağa
benzer şekilde, günlük alınması gereken değerin %60′ından fazla folik asit içerir. Ancak tüm kuşkonmaz türleri yenilebilir değildir. Sadece ‘Asparagus officinalis’ türü, tüketilebilir. Kuşkonmaz ile lezzetli kremalı çorbalar, salatalar ve atıştırmalıklar yapabilirsiniz.
-Marul: Marul folik asitten çok zengindir ve günlük alınması gereken değerin %20′si kadar folik asit içerir. Marul yaprakları folik asit alımını artırmak amacıyla, salata veya sandviç yapmak için kullanılabilir. Ancak karalahana ve şalgam gibi diğer yeşiller günlük alınması gereken miktarın %40′ını sağlar.
-Bakliyat: Taze fasulye ve bezelye gibi yiyecekler hem kolay pişirilir hem de lezzetlidir. İçerdikleri yüksek folik asit düzeyleri ve diğer faydalı besin öğeleri onları günlük beslenmenize eklemeniz için yeterlidir. Barbunya, nohut ve mercimekte ise çok daha fazla folik asit bulunur.
Folik asit açısından zengin diğer besinler ise hardal, brokoli, bezelye, fasulye, bamya, yer fıstığı, pancar, mısır, kabak, portakal gibi yeşil yapraklı sebzelerdir. Çocuklar genellikle yeşil yapraklı sebzeleri sevmezler çünkü tat tomurcukları erişkinlere göre acı tada çok daha duyarlıdır. Bu nedenle folik asitten çok zengin bu yiyecekleri çocuklarımıza sevdirmenin bir yolunu bulmalıyız.
Demir ve folik asitten zengin yiyecekler: Ispanak, çemen, mısır, hurma, badem, brokoli, lahana, patates, istiridye, kuru üzüm, incir, kepekli makarna, bamya, portakal suyu, börülce, mercimek, ayçiçeği çekirdeği, üzüm , ananas suyu, nohut, karaciğer ve şalgam folik asit ve demir bakımından zengin olan tüm ögelerdir. Bunların dışında balık, kümes hayvanları, kara lahana ve tüm diğer yeşil yapraklı sebzeler folik asit ve demir bakımından zengindir.
Folik asit ve hamilelik: Folik asit homosistein düzeylerini normal düzeyde tutmak için gereklidir. Doğurganlık dönemindeki kadınların 800 mg folik asit tüketmeleri tavsiye edilir. Folik asit yetersizliği çocuklarda beyin hasarlarına ve nöral tüp doğum kusurlarına yol açabilir. Folat eksikliği yeni doğanlarda “Spina Bifida” olarak bilinen omurilik defekti riskini arttırır. Bu problemler hamileliğin erken dönemlerinde ortaya çıkabilir bu nedenle düzenli folik asit veya folik asit takviyeleri almak çok önemlidir. Daha önce bahsedildiği gibi yeşil yapraklı sebzeler ve narenciye yeterli folik asit alımı için en önemli besinlerdir. Bu doğum kusurları önleyerek bebeğin sağlıklı gelişimine yardımcı olur. Yeterli düzeyde folik asit düzeyleri düşük, plasenta dekolmanı ve erken doğum riskini azaltır. Folat eksikliği aynı zamanda yorgunluk ve halsizlik ile kendini gösteren anemiye yol açabilir.
Eğer hamileyseniz veya gebelik planlıyorsanız folik asit takviyesine başvurmadan önce doktorunuza danışmanız tavsiye edilir.

Hiç yorum yok