Ayaklarımız Neden Su Toplar, Su Toplaması Nasıl Geçer

Ayaklar vücudun bütün yükünü taşıyan ve yürüme organlarımızdır ayaklar genelde mantar olur birde su toplaması ortaya çıkar genelde bu çoğu kişilerde görülmektedir. Su toplaması bazen kaybolur iyileştiğini sanarsınız fakat tekrar ortaya çıkar ayakta su toplaması kroniktir tedavisi için yapacağınız en sağlam tedavi doktora gidip muayene olmaktır. Genelde ayakta sürekli durmak zorunda kalan kişilerde yoğunlukla görülür çorap ve ayakkabı seçimide oldukca önemlidir ucuz ayakkabıları tercih etmeyiniz çorap seçerken pamuklu çorapları tercih ediniz boş vakitlerinizde ayaklarınıza çorap giymeyiniz ve ayakları dinlendiriniz. Benim ayaklarımda zaman zaman su toplamaktadır özellikle tatil günlerinde kayboluyor fakat tekrardan iş hayatına başladığımda ara sıra yeniden su toplamaları görülüyor dediğim gibi doktora gidiniz doktor tavsiyeleri üzerine tedavi uygulayınız.
Ayakların su toplaması nahoş bir durumdur ve kişiye büyük acılar verir.Başlıca sebepleri sıcaklık ve nemdir.Su toplanması problemi daha çok uzun süre ayakta kalan, uygunsuz ayakkabı giyen yada çorapsız ayakkabı giyen kişilerde sıklıkla görülür.Aşırı sıcak havalarda kapalı hava almayan ayakkabıların ve kalın çorapların giyilmesi sonucu ayakkabı içerisinde nem oluşur.Nem, ayak derisini kısa sürede yumuşatarak daha hassas hale getirir.Daha fazla havasız kalan ayakların bazı bölgelerinde ufak su kabarcıkları çıkar.Eğer ayak basılan zemin çakıl taşı, sert ve biçimsiz taşlar ile kaplıysa ayakların su toplama süreci daha da hızlanır.
Genellikle ilk su toplama bölgeleri parmak altlarıdır.Özellikle baş parmak altında ufak görünen su kabarcıkları 1-2 gün içerisinde büyüyebilir.Daha sonra dikkat edilmediği taktirde topuk ve ayak altlarına yayılabilir.Su kabarcıkları 5-7 gün içerisinde geçer.Çabuk geçsin diye iğne yada herhangi ucu sivri bir şeyle patlatılması zararlıdır ve farklı sonuçlar doğurabilir.Bu gibi durumlarda muhakkak bir doktor ile görüşülmelidir.
-Ayaklarımızın su toplamaması için özellikle yaz aylarında şunlara dikkat etmeliyiz;
-Rahat, hafif ve hava alabilen ayakkabılar tercih edilmelidir,
-Açık renkli ayakkabılar tercih edilmelidir,
-İnce ve mümkünse kısa boğazlı çoraplar giyilmelidir,
-Aşırı sıcak havalarda 3-4 saatte bir ayaklar soğuk su ile yıkanıp, -kurulandıktan sonra yeni bir çorap giyilmelidir,
-Ayakların serin tutulabileceği ortamlar tercih edilmelidir,
-Pürüzsüz zeminlerde yürümeye dikkat edilmedilir,

Su Toplaması Nasıl Geçer

cilt tahriş olunca, üstünde kabarcıklar biçiminde su toplayabilir.Bunlar bir iğne deliği kadar ufak olacağı gibi,bir santim çapında veya daha büyük de olabilmektedir.egzama,genelde başparmağı ve başka parmaklarda,bazı durumlarda da burunda ve kulakta oluşur.
su toplaması,deride içi sıvı dolu balon benzeri kabarcıklar bir yada birden çok olabilmektedir,bazı durumlarda acı,iltihaplanma ve kaşıntı gibi belirtiler ile kendini göstermektedie.Egzama,kaşıntılı,mora benzeyen kırmızı şişlikler ile ortaya çıkmaktadır.

Su toplaması ve egzama sebepleri

tenin süratli ve kuvvetli şekilde sürtülmesi temasa bağlı su toplamalarına neden olabilmektedir.Yeni veya ayağınıza uymayan ayakkabılar sebebiyle ayakta su toplanır.Bir el aletiyle devamlı şekilde çalışabilmek,avuç içinde su toplanmasına neden olabilir.Yanıklar,güneş yanıkları ve belli kimyasallar da su toplamasının sebebi olabilmektedir.Su toplaması zonaya benzeyen bazı rahatsızlıkların belirtileri olacağı gibi,penisilin gibi ilaçlara da bir reaksiyon biçiminde ortaya çıkar.Egzama,kan damarlarının soğuk havalarda fazla daralması sebebiyle oluşmaktadır.

Su toplaması ve egzama için doktor tavsiyeleri

Su toplamaları genellikle kendi kendine iyileşme gösterir.Sizi rahatsız eden,temasa bağlı su toplaması var ise ve iğneyle patlatmak istiyorsanız,başlangıçta iğneyi ateşe tutarak yada bir antiseptik solüsyonun içerisine batırarak steril hale gelmesine özen gösterebilirsiniz.Mayasılda çoğu zaman tedaviye gereksinim duyulmaz.Ancak bazı insanlar,parfümsüz talk pudrası sürmenin kaşıntıya iyi geldiğini düşünmektedir.
Su toplaması kimyevi bir yanık sebebiyle oluştuysa,su toplaması ciddi bir güneş yanıkları neticesi meydana geldiyse ve iltihaplı akıntı var ise en kısa zamanda hekime başvurunuz.
Tedavi için öneriler
Genel olarak erkek, kadın çoğu kişiler su toplamasın dan şikayetcidir.Ayakta su toplaması genelde ayakkabı ve çorap seçiminden kaynaklanır.
Ayakkabı seçerken ortopedik ve rahat ayakkabılar tercih edilmelidir.Ayakkabı alırken fiyatına değil ayak sağlığımızı olumsuz etklemesine bakmalıyız.
Ayak sağlığı gerçekten çok önemli umursamazlığa gelmeyecek kadar.
Devamlı uzun süre geçmeyen su toplamasının tedavisine doktor önerileriyle devam etmeliyiz.Ayakkabı seçerken ortopedik ve rahat gerçek deriden yapılmış ayakkabılar terçih edilmeli.
Haberler de ucuz ayakkabının ayaklara nekadar zararlı olduğunu görmüşsünüzdür. Çorap seçerken polyesterli çorap terçih etmeyin pamuk içeriğinde polyester olmayan çorapları terçih etmeliyiz.
Ayaklarımızdaki su toplayan yeri kesinlikle patlatmıyoruz patlattığımız da başka yerden veya patlayan yerin yakınların dan tekrar çıkacaktır.Su toplaması öyle birşeyki ayak mantarı gibi geçti dersin tekrar başlar.Bu sıkıntı bende de var su toplayan yeri patlatmadığım zamanlar geçiyor.
Tüm bunları dikkate almamız sağlığımız açısından çok önemlidir.Unutmayın sağlığımız varsa herşeyimiz vardır demektir yoksa paranda olsa pulunda olsa neye yarar.

2 yorum:

  1. Cok saolun boyle faydalı bilgiler paylaştığınız için saygılarımı sunuyorum benimde ayaklarımda su toplanıyordu bu aralar geçti

    YanıtlaSil
  2. Cok saolun faydali bilgi olmus bu siteyi 1 yildir takip ediyorum cok guzel site.

    YanıtlaSil